A tőzsdei jegyzés nyomonkövetésétől a szerződés kötésén át akár a napi kapacitás bejelentésig.
Veszteségfeltárás az energiafelhasználás csökkentéséért - mindezt a biztonságos üzemvitel mellett.
Hűtés-fűtés? Gőz? Szigetelés? Megújuló? Világítás korszerűsítése?
Szakpolitikai eszközök az energiahatékonyság érdekében.
Kötelezettek a hazai villamosenergia (mintegy 40 db) vagy földgáz (több mint 60 db) vagy közlekedés célú (>700 db) üzemanyag energiakereskedők és/vagy egyetemes szolgáltatók, akik végső felhasználók számára értékesítenek.
A kötelezett fél az energiamegtakarítási kötelezettség teljesítése helyett - részben vagy egészben - energiahatékonysági járulék megfizetését választhatja. Az energiahatékonysági járulék mértéke 50 000 Ft/minden nem teljesített 1 GJ/év.
A hitelesített energiamegtakarítás korlátozottan forgalomképes vagyoni értékű jog, amely kizárólag a kötelezett fél részére ruházható át. A hitelesített energiamegtakarítás kétoldalú megállapodás keretében vagy szervezett piacon ruházható át.
Az EKR keretében a várható élettartamot műszaki szempontból kell figyelembe venni.
Fotovoltaikus berendezés felszerelése esetén nem számolható el megtakarítás, mivel az energia forrásának a megváltozása önmagában nem eredményez energiamegtakarítást.
A mezőgazdasági, vagyis szintén végfelhasználási célú üzemanyag-értékesítés után az EKR kötelezettség alól a Hivatalnak mint végrehajtó hatóságnak nincs felhatalmazása mentesíteni a kötelezettet.
A 671/2021. (XII. 2.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése alapján a kötelezett a 2021. évi energiamegtakarítási kötelezettségét 2022. december 31-ig teljesítheti.
A sztenderd energiahatékonysági intézkedés jegyzék (EKR-katalógus) célja, hogy energetikai audit nélkül, egyszerűsített számítással lehessen az elért energiamegtakarítás nagyságát meghatározni.